logo U člověka aktuální fotografie
aktuálně


plánujeme


z archívu


O nás


kontakty


přátelé


2. PROJEKTOVÉ SETKÁNÍ - Skalica. SLOVENSKO

10. - 12. července 2021
Ve dnech 10. - 12. července 2021 se v rámci Festivalu tradičních uměleckých řemesel ve slovenské Skalici uskutečnilo druhé mezinárodní setkání účastníků projektu "Ľudový odev z aspektu tradície, propagácie a zachovania kultúrneho dedičstva".
Koordinátoři projektu "Tradičné ľudové umelecké remeslá" měli opět možnost setkat se osobně s projektovými partnery z Polska (Stowarzyszenie Forum Ceramików), ze Srbska (Etno dom Zuza) i z České republiky (Spolek U člověka a spolek Šance pro Šanci)."

Přímá osobní jednání, spolu s překrásným prostředím historického slovenského města Skalica, navíc oživeným přítomností Festivalu tradičních uměleckých řemesel, se staly skvělou inspirací i příležitostí pro projednání dalších plánů a cílů všech zúčastněných partnerů.


"Před dávnými a dávnými časy ... "

2.července 2021 PRAŽMO
První červencový pátek roku 2021 nezačal v podhůří Beskyd, v sídelní obci našeho spolku, příliš optimisticky. Teprve před polednem se vytrvalý déšť utišil, mraky rozestoupily a my se mohli v hektickém tempu pustit do příprav dlouho předem ohlašené akce nazvané "Před dávnými a dávnými časy".

Na louce místní roveňské večerky W&K mezi vzrostlými stromy byl vybudován provizorní tábor řemeslníků devatera cechovních řemesel. Brašnáře, hrnčíře, mlynáře, pekaře, pastýře, tkalce, přadleny, ranhojiče a pradlen. Ti všichni během odpoledne přijímali učedníky z řad dětí i dospělých, aby je zde vyučili prastarému řemeslu v jeho nejprapůvodnější podobě. Na každého, kdo za odpoledne dokázal složit tovaryšskou zkoušku ze všech devíti řemesel, čekala malá odměna.
A komu u práce vyhládlo, nebo jej začala sužovat žízeň, mohl se uchýlit pod ochranná křídla Cechu šenkýřského, který pod vedením Petra Klimka z místní večerky pro toto jediné odpoledne připravil občerstvení podle původních receptů kuchařských knih z 15. - 17. století


"Aplikace mezinárodních zkušeností při organizování kulturních akcí"

16. - 22. června 2021 FRÝDEK - MÍSTEK
Spolek oživlé historie a tradičního řemesla U člověka se ve dnech 16. - 22. června 2021 ujal hostitelské role při přípravě a realizaci několikadenního strukturovaného kurzu na téma "Aplikace mezinárodních zkušeností při organizování kulturních akcí".

Pod koordinací občanského sdružení Tradičné ľudové umelecké remeslá ze slovenského Leopoldova se sešly téměř dvě desítky řemeslníků, kulturních organizátorů a zaměstnanců volnočasových center z nejrůznějších koutů Slovenska, aby si na neutrální půdě v historickém centru moravsko-slezského města Frýdek - Místek vyměnili své dlouholeté zkušenosti při organizování kulturních akcís mezinárodní účastí.
Na jednotlivých seminářích zazněla řada příspěvků z úst účastníků i vzácných hostů; například z Centra sociálních služeb v Českém Těšíně, nebo ze spřátelených spolků Šance pro Šanci, nebo spolku historického šermu a řemesel Non Sancti. Malým zpestřením jednotlivých přednáškových cyklů se stala praktická ukázka veřejné volnočasové akce s tématikou dávných dnes už téměř zapomenutých řemesel.


1. PROJEKTOVÉ SETKÁNÍ - Zuberec. SLOVENSKO

4. - 6. června 2021
Po dlouhém odkládání se na počátku června letošního roku konečně podařilo uskutečnit PRVNÍ setkání účastníků nového mezinárodního projektu "Ľudový odev z aspektu tradície, propagácie a zachovania kultúrneho dedičstva."

Ve dnech 4.- 6. 6. 2021 se koordinátoři z organizace Tradičné ľudové umelecké remeslá osobně setkali se zástupci všech partnerských spolků a organizací. Konkrétně ze Stowarzyszenia Forum Ceramików z Polska, ze spolku Etno dom Zuza ze Srbska, a z českých spolků Šance pro Šanci a Spolku oživlé historie a tradičního řemesla U člověka.
V samém srdci Západních Tater, v malebné oravské obci Zuberec, si všichni účastníci ujasnili plány a stanovené cíle, jakých chtějí v průběhu dvouletého trvání projektu dosáhnout.


Vítej JARO !


JABLUNKOVSKÁ ŠANCE. Slavnostní otevření Návštěvnického centra.

5. září 2020
Když jsme na sklonku jara přijímali pozvání kolegů ze spřáteleného spolku Šance pro Šanci k pracovní účasti na doprovodném programu k slavnostnímu otevření Informačního centra, netušili jsme, že to bude nakonec jediný větší počin, kterého se letošní léto skutečně zúčastníme a který nebude v rámci protivirových opatření na poslední chvíli zrušen.

O to více nás potěšilo, že se tak příjemně vydařil.
Nejen díky počtu návštěvníků, kterým stálo za to, se do těchto odlehlých končit vypravit, a že jich bylo opravdu požehnaně, ale především díky atmosféře nabité nadšením, srdečností a nebývalým zájmem o poznání a vyzkoušení si něčeho "staronového".
To všechno díky organizátory perfektně připravené vědomostní hře protnuté nadšeným soutěžním duchem.
DĚKUJEME !
Na chviličku v Centru sociálních služeb v Českém Těšíně

červenec - září 2020
Vrcholící léto a krátký oddech od protivirových opatření nám přeci jen umožnil uspořádat pár maličkých akcí v Centru sociálních služeb v Českém Těšíně.
Opatrnou, početně velice omezenou ale neuvěřitelně vděčně a přátelsky přijatou.
Navíjela se vlna, motala klubíčka, tkalo na stavech a vyprávělo, vyprávělo, vyprávělo ... .KORONAVIROVÉ TVOŘENÍ

březen - červen 2020
Je to zvláštní čas, který nepřeje osobnímu setkávání, lidskému sdílením, vzájemným kontaktům.
Vždyť ČLOVĚK je tvor společenský a svou širokou smečku k naplněnému životu bytostně potřebuje.
Nedá se nic dělat. Zkoušíme to přežít.

A aby to bylo k přežití, pouštíme se do hlubšího "studia" materiálů a technik.
Tvoříme. Vytváříme. A o to intenzivněji pečujeme o rozptýlení úzkých kroužků bytostí nám svěřených.
S VŮNÍ ANÝZU A BADYÁNU

16. listopadu a 21. prosince 2019
S vidinou blížícího se adventního času uspořádal náš spolek uprostřed podzimu experimentální pracovní setkání členů a spolkových přátel, aby si v praxi vyzkoušeli to, o čem doposud četli v literatuře a na co naráželi v pramenných materiálech. Zadělat těsto a upéct perníky podle nejpůvodnějších prastarých receptů perníkářských cechů.

Základem byl med a celozrnná pšeničná a žitná mouka v různých poměrech. A následovalo nejrozmanitější koření v často neuvěřitelných kombinacích. Že se do perníků běžně přidával pepř, je skutečnost relativně známá. Ale napadla by vás hořčice? Nebo křen? Nebo například mateřídouška? Celkem sedm typů zpracovaných těst se uložilo k několikatýdennímu odpočinku, abychom se k němu v těsně předvánočním čase vrátili. Perník jsme tvarovali původní metodou tlačením do ručně vyřezávaných forem z ořechového nebo třešňového dřeva. (Děkujeme mistrům řezbářský pánům Alexandru a Františku Slavíkovým za precizně provedenou práci). Pomalu, pečlivě, kousek po kousku. Ne vždy úspěšně a ne po každé vzniklo umělecké dílo. Ale to, co se povedlo, určitě stálo za námahu.


5. PROJEKTOVÉ SETKÁNÍ - Kovačica. SRBSKO

5. - 9. září 2019
Každá akce v rámci projektu Erasmus+ je setkáním, na které už s jistotou jedeme pro spoustu nových inspirací, motivací a nezapomenutelných zážitků.
I tentokrát nás v srbské Kovačici čekalo velmi milé přijetí.


Poznali jsme unikátní kulturu slovenské enklávy v Srbsku. Měli jsme možnost navštívit ve světě velmi známe muzeum naivního umění a zároveň i rodný dům největšího z jejich představitelů – Martina Jonaše.
Velkým zážitkem pro nás byl zorganizovaný tradiční svatební oběd, protkaný vinšováním, přemírou lidových krojů, zpěvem a tanci v provedení děti, které se takto účastní každoročně Kovačské dětské svatby - akce vycházející z velmi tradiční dětské hry. Po návratu z tohoto výjezdu jsme se formou foto prezentace snažili naše zážitky předat seniorům ze spřáteleného domova pro seniory (Centra sociálních služeb).


Hrad Červený Kameň

24. - 25. srpna 2019
S velkým očekáváním i lehkými obavami se rodí první ročníky festivalů ... hudebních, filmových i těch řemeslných. Tentokrát byl u toho i náš spolek, který měl tu čest přijmou pozvání organizátorů (TĽUR) na historicky první ročník Festivalu Tradičních uměleckých řemesel konaný v prostorách slovenského hradu ve správě Slovenského národního muzea Červený Kameň v obci Častá.

V nezvyklém, ale velice inspirativním prostředí historické pevnosti (jehož počátky sahají až do 13. století) jsme opět návštěvníky seznámili s nejstaršími tradičními postupy zpracování ovčí vlny, od střiže, přes praní, mykání, česání a spřádání. Tkali jsme na rámech, kartách i malých tkalcovských stavech. A vlněné sukno dále zušlechťovali valchováním a postřiháváním.
Mužská část spolku se mezitím věnovala výrobě drobných dřevěných nástrojů - tkacích karet, vřeten a cívek, anebo jak se ukázalo mezi lidmi velice populárních prapůvodních kolíčků na prádlo. Krásné letní počasí a výjimečné štěstí na zvídavé a sympatické návštěvníky učinilo z této akci jednu z nejhezčích v sezóně.