logo U člověka aktuální fotografie
aktuálně


plánujeme


z archívu


O nás


kontakty


přátelé


PROJEKTOVÁ ČINNOST spolku v roce 2021
- Partnerství a hostitelská role při přípravě a realizaci několikadenního strukturovaného kurzu na téma "Aplikace mezinárodních zkušeností při organizování kulturních akcí". Pod koordinací občanského sdružení Tradičné ľudové umelecké remeslá ze slovenského Leopoldova.
- Partnerství a aktivní účast v dvouletém projektu "Lidový oděv z hlediska tradice, propagace a zachování kulturního dědictví". Spolupartnery jsou protentokrát kolegové z českotěšínského spolku Šance pro Šanci. Členové Stowarzyszenia Forum Ceramików z polských Gliwice a Etno dom Zuza ze srbské Kovačice. Koordinátorem projektu je občanského sdružení Tradičné ľudové umelecké remeslá ze slovenského Leopoldova.


Vítej JARO !


JABLUNKOVSKÁ ŠANCE. Slavnostní otevření Návštěvnického centra.

5. září 2020
Když jsme na sklonku jara přijímali pozvání kolegů ze spřáteleného spolku Šance pro Šanci k pracovní účasti na doprovodném programu k slavnostnímu otevření Informačního centra, netušili jsme, že to bude nakonec jediný větší počin, kterého se letošní léto skutečně zúčastníme a který nebude v rámci protivirových opatření na poslední chvíli zrušen.

O to více nás potěšilo, že se tak příjemně vydařil.
Nejen díky počtu návštěvníků, kterým stálo za to, se do těchto odlehlých končit vypravit, a že jich bylo opravdu požehnaně, ale především díky atmosféře nabité nadšením, srdečností a nebývalým zájmem o poznání a vyzkoušení si něčeho "staronového".
To všechno díky organizátory perfektně připravené vědomostní hře protnuté nadšeným soutěžním duchem.
DĚKUJEME !
Na chviličku v Centru sociálních služeb v Českém Těšíně

červenec - září 2020
Vrcholící léto a krátký oddech od protivirových opatření nám přeci jen umožnil uspořádat pár maličkých akcí v Centru sociálních služeb v Českém Těšíně.
Opatrnou, početně velice omezenou ale neuvěřitelně vděčně a přátelsky přijatou.
Navíjela se vlna, motala klubíčka, tkalo na stavech a vyprávělo, vyprávělo, vyprávělo ... .KORONAVIROVÉ TVOŘENÍ

březen - červen 2020
Je to zvláštní čas, který nepřeje osobnímu setkávání, lidskému sdílením, vzájemným kontaktům.
Vždyť ČLOVĚK je tvor společenský a svou širokou smečku k naplněnému životu bytostně potřebuje.
Nedá se nic dělat. Zkoušíme to přežít.

A aby to bylo k přežití, pouštíme se do hlubšího "studia" materiálů a technik.
Tvoříme. Vytváříme. A o to intenzivněji pečujeme o rozptýlení úzkých kroužků bytostí nám svěřených.
S VŮNÍ ANÝZU A BADYÁNU

16. listopadu a 21. prosince 2019
S vidinou blížícího se adventního času uspořádal náš spolek uprostřed podzimu experimentální pracovní setkání členů a spolkových přátel, aby si v praxi vyzkoušeli to, o čem doposud četli v literatuře a na co naráželi v pramenných materiálech. Zadělat těsto a upéct perníky podle nejpůvodnějších prastarých receptů perníkářských cechů.

Základem byl med a celozrnná pšeničná a žitná mouka v různých poměrech. A následovalo nejrozmanitější koření v často neuvěřitelných kombinacích. Že se do perníků běžně přidával pepř, je skutečnost relativně známá. Ale napadla by vás hořčice? Nebo křen? Nebo například mateřídouška? Celkem sedm typů zpracovaných těst se uložilo k několikatýdennímu odpočinku, abychom se k němu v těsně předvánočním čase vrátili. Perník jsme tvarovali původní metodou tlačením do ručně vyřezávaných forem z ořechového nebo třešňového dřeva. (Děkujeme mistrům řezbářský pánům Alexandru a Františku Slavíkovým za precizně provedenou práci). Pomalu, pečlivě, kousek po kousku. Ne vždy úspěšně a ne po každé vzniklo umělecké dílo. Ale to, co se povedlo, určitě stálo za námahu.


5. PROJEKTOVÉ SETKÁNÍ - Kovačica. SRBSKO

5. - 9. září 2019
Každá akce v rámci projektu Erasmus+ je setkáním, na které už s jistotou jedeme pro spoustu nových inspirací, motivací a nezapomenutelných zážitků.
I tentokrát nás v srbské Kovačici čekalo velmi milé přijetí.


Poznali jsme unikátní kulturu slovenské enklávy v Srbsku. Měli jsme možnost navštívit ve světě velmi známe muzeum naivního umění a zároveň i rodný dům největšího z jejich představitelů – Martina Jonaše.
Velkým zážitkem pro nás byl zorganizovaný tradiční svatební oběd, protkaný vinšováním, přemírou lidových krojů, zpěvem a tanci v provedení děti, které se takto účastní každoročně Kovačské dětské svatby - akce vycházející z velmi tradiční dětské hry. Po návratu z tohoto výjezdu jsme se formou foto prezentace snažili naše zážitky předat seniorům ze spřáteleného domova pro seniory (Centra sociálních služeb).


Hrad Červený Kameň

24. - 25. srpna 2019
S velkým očekáváním i lehkými obavami se rodí první ročníky festivalů ... hudebních, filmových i těch řemeslných. Tentokrát byl u toho i náš spolek, který měl tu čest přijmou pozvání organizátorů (TĽUR) na historicky první ročník Festivalu Tradičních uměleckých řemesel konaný v prostorách slovenského hradu ve správě Slovenského národního muzea Červený Kameň v obci Častá.

V nezvyklém, ale velice inspirativním prostředí historické pevnosti (jehož počátky sahají až do 13. století) jsme opět návštěvníky seznámili s nejstaršími tradičními postupy zpracování ovčí vlny, od střiže, přes praní, mykání, česání a spřádání. Tkali jsme na rámech, kartách i malých tkalcovských stavech. A vlněné sukno dále zušlechťovali valchováním a postřiháváním.
Mužská část spolku se mezitím věnovala výrobě drobných dřevěných nástrojů - tkacích karet, vřeten a cívek, anebo jak se ukázalo mezi lidmi velice populárních prapůvodních kolíčků na prádlo. Krásné letní počasí a výjimečné štěstí na zvídavé a sympatické návštěvníky učinilo z této akci jednu z nejhezčích v sezóně.